İnternet uçsuz bucaksız bir alan hepimiz için. Milyonlarca kullanıcının bulunduğu internet dünyasında binlerce insan para kazanmak için uğraşıyor. Fikirler üretiyor, projeler üretiyor ve bunları uyguluyorlar. Burada düzgün strateji ile ilerleyenler başarılı oluyor ancak diğer geri kalanlar ise başarısız olarak internette para kazanma kumarında kaybeden taraf oluyor.

Kaybeden tarafta olmamak için ne yapmalıyız? İşte bunu sorduğumuzda binlerce fikir, binlerce proje içerisinden size uygun olan bir konuya odaklanabilirsiniz. Örneğin fikirlerinizi satmak ile başlayabilirsiniz. Yapmak istediğiniz projeye uygun bir domain ve web sitesi yaparak işe koyulabilirsiniz. Tabi bu kısım işin henüz en zahmetsiz kısmı. Daha sonrasında güçlü bir pazarlama stratejisi ile hareket etmeniz gerekecek.

Eğer gerçekten çok farklı, çok dikkat çeken bir fikir ile internete giriş yaptıysanız, bu fikri biraz da web sitesi üzerinden yansıtabildiyseniz büyük yatırımcıların dikkatini çekmek için gereken ilk adımı atmışsınız diyebilirim. Bu tarz yatırımcıların melek yatırımcı olarak günümüzde internet dünyasında karşımıza çıktığını görebiliyoruz. Bu kişiler ilgilendikleri projeye ciddi yatırımlar yapıyor ve projeyi gerçekten güzel noktalara taşıyorlar. Üstelik bahsettiğim yatırımlar ciddi paralar. Milyon dolar civarında yatırım alan proje de olabiliyor, 50.000 $ da. Bu tamamen yatırımcının projeye olan bakış açısıyla alakalı bir şey. Yoksa milyon dolar bir melek yatırımcı için pek te büyük bir para değil aslında.

Türk yatırımcıların internette ciddi yatırımlar yaptığı artık hepimizin bildiği bir gerçek. Bu pastadan pay kapmak isteyen yatırımcılar, tüm interneti araştırıyor ve danışmanlarıyla süreli fikirleri alıyorlar. Türkiye üzerinde bir projeniz var ise kesinlikle Türk yatırımcılara yönelmeniz daha faydalı olacaktır. Çünkü yabancı yatırımcılar ile bir ortaklı süreci daha zahmetli ve onları ikna etmek biraz daha başarısı yüksek büyük projeler için olabiliyor. Yani yabancı yatırımcılar daha çok, risk almaktan kaçınan bir pozisyonda, başarısını kanıtlamış projelere yöneliyor.

Burada en önemli olan yeni bir startup olarak güzel bir sunum dosyası oluşturmanız. Sunum dosyası ne kadar özenli ve kaliteli hazırlarsanız, yatırımcı güzündeki değeriniz de o kadar yüksek olacaktır. Eğer daha önce hiç internette olmayan bir iş modeli ve fikre sahipseniz patentini almanızı tavsiye ediyorum, böylece sahip olduğunuz fikrin çalınmasını engellemiş olursunuz.