Bu yazımda size Anti SEO hakkındaki düşüncelerimi ve deneyimlerimi aktaracağım. Anti SEO bir çok insanın başına bela olmuştur.

Kişinin, kurumun ya da bir markanın itibarını zedeleyecek sosyal medya karalamaları, yalan yorumlar, sahte hesaplar, yanlış bilgilendirme, bilgi sızması, eski çalışanların nefret söylemleri gibi saldırılara genel olarak anti SEO deriz. Anti SEO’yu ancak uzman bir ekip ile sürekli takip ederek  ortaya çıkartabilirsiniz.

Peki neden anti SEO yaparlar ?

Öncelikle unutmamak gerekir, internet ortamında gerçekten akıl sağlığını kaybetmiş, psikolojik sorunlu ve sadist tipler bir hayli fazla. Bu kişiler anti sosyal ve insan ilişkileri zayıf oluşundan dolayı empati duygusundan yoksun ve duygusuz tiplerdir. Hayatı bir oyun sanarlar.  Kanunlara ve kurallara uymama eğilimleri vardır ve saldırgan kişiliktedirler. Megaloman ve narsist kişilikleri vardır. Bu tehlikeleri bilerek internet ortamında dikkatli olunmalıdır.

Online İtibar Saldırıları

Sizin uzun emekler sonucu bir yerlere getirdiğiniz itibarınız, web siteniz, markanız  bu tarz düşman kişiler tarafından saldırıya uğrar. Bu kimi zaman rakiplerden ziyade sizi çekemeyen yada size düşmanlığı olan ya da en yakınınızdaki hiç beklemediğiniz birisi bile çıkabilir. Bu tarz tipler daha önce de dediğim gibi bilgisayar konusunda çok uzman oldukları için kolay kolay deşifre olmazlar.

Dış Güçleri Tanıyalım

Kısaca dış güçler tarafından size yapılan saldırılar sonucu, arama motorları tarafından en iyi ihtimalle sıralama kaybetmenize, en kötü ihtimalle de spam’a girmenize ve çok ciddi itibar zedelenmesi yaşayacağınız saldırılardır. Tabi bazen kendimiz bile kendi sitemize farkında olmadan anti SEO yapabiliriz. Yani anti SEO’yu, kendinizi Türkiye olarak nitelendirirseniz bir sürü iç ve dış odakların yarattığı  olaylarla uğraşmanız gibi bir örnek vererek açıklayabiliriz. Bir örnek vereyim, milliyetçi bir çizgidesiniz ve çevrenizde bu şekilde tanınıyorsunuz. Burada özellikle milliyetçilere karşı cephe almış güçler size savaş açabilir.

Anti SEO Nasıl Yapılır ?

Anti SEO yaparken saldırı yapılacak sitenin kodlarına, Google Analytics hesabına veya Google Search Console’a erişilemediği için genellikle dışarıdan sağlanan linklerle gerçekleşmektedir. Yani bir kişi sitenize size zarar vereceğini düşündüğü backlinkleri yönlendirerek hedefine kolayca ulaşabilir.

Anti SEO yapanlar hangi Backlinkleri Tercih Eder ?

Google’ın son algoritmaları doğrultusunda bildiğimiz en etkili backlinkler aşağıdadır.

– Ziyaretçi defterlerinden size verilen linkler

– İmle sitelerinden aşırı imlemeler.

– Hedef anahtar kelimenize aşırı şekilde yüklenip link çıkmaları ( örn; anahtar kelimeniz araba ise; araba kelimesinden normalin çok üstünde link alımı gerçekleştirmek.)

– Pornografik veya site içeriğinizle alakasız sitelerden aşırı link yollamak

– Bedava seo diye anı anda 500 siteye link göndererek site düzenini bozmak

– Ve eğer size gerçekten kafayı taktıysa hacklinklerle sitenize backlink sağlamak ki bu en pahalı yoldur.

– Ve ileri seviye diğer teknikleri de uygularlar. (Detaylı bilgi için yorum yazınız)

Anti SEO’dan Nasıl Korunur ?

Dışarıdan gelecek her türlü zararlı linkleri tespit ederek bunları ilgili arama motorunun ilgili kısmından gelen bağlantıları reddetme adımlarını gerçekleştirerek  engelleyebiliriz. Tehdidin ne zaman nasıl geleceğini bilmediğinizden her gün gerekli backlink analizlerini yaparak, sizin bilginiz dışında gelen linkleri tespit edip kesinlikle engellemelisiniz. z.

Gerçek bir Hayat Hikayesi

Şimdi gelelim gerçek bir hayat hikayesi ile konuyu örneklendirelim. 2012 yılında bana düşmanlık besleyen bir kişinin  “ongun akay” aramalarına negatif linkler eklediği bir dönem yaşamıştım ve çok ağır bir anti SEO saldırısına uğramıştım. Bu olayı farkettiğimde Google’da neredeyse onlarca sahte blog, sahte yazılar, sahte profillerle karşılaşmıştım.  Çevremde ciddi itibar problemleri yaşamıştım, işimi bile bu sebepten kaybetmiştim. Üstelik bu tarz olaylarda Google ABD ile yazışmalar çok ağır oluyor ve sonuca varmak için ciddi zaman kaybediyorsunuz. Bu konuda ciddi mesailer harcayarak bu linklerin hepsini sildirdik neticede.

Google Şikayetleri Nasıl Değerlendiriyor ?

Açıkçası Google’ın umrunda olduğumuzu düşünmüyorum. Çok büyük bir şirket çok fazla müşterisi var. Çok fazla bu şekilde talepler alıyorlar ve yoğunluk ciddi şekilde fazla.  Özellikle ülkelerin iç siyasi dinamikleri de göz önünde bulundurulduğunda bu tarz olaylarda Türkiye başı çekiyor. Google bu konuda sildirme talebi aldığı ülkeleri şeffaf şekilde raporlarında açıklıyor.

1. İnternet Kontrolden Çıktı mı? 

Evet internet çok özgür bir alan. Ancak kontrolden çıkması diye bir durum yok. Bugün emniyet güçlerinin, giremeyeceği ulaşamayacağı bir alan yok. FBI olur, CIA olur, Türk Polisi olur, Rus Polisi olur, Interpol olur bir şekilde suç unsuru neyse suçun işlendiği ülkenin kanunlarına göre tespit edilir.

2. Hukuki Sonuçlar

5651 sayılı yasada online itibar yönetimini sağlamak için belirtilen hakları kullanmak için silinmesi ve ya kaldırılması istenen olumsuz ifade ya da içerik,  ifade özgürlüğünün kullanımı sonucunda ortaya çıkmış ve eleştiri sınırlarını aşmamış olduğu durumlarda mahkeme bu yönde bir karar vermeyerek talebi reddetmektedir. Yani, olumsuz içeriğin kaldırılması için mahkemeye gerçeğe aykırılığın veya eleştiri sınırlarının aşıldığını ispat etmek gerekmektedir.
Kaynak: http://www.mihcihukuk.com/online-itibar-yonetimi.html

3. Neler Yapılmalı

En önemlisi ve kökten çözüm olarak; online itibar yönetimine başvuran kişi ya da kurumların haklarında çıkan yalan haberlere, karalamalara yani onları itibarsızlaştıran her türlü saldırıya karşı hukuki alandaki haklarını kullanmaları, internetten haber sildirme, internetten fotoğraf sildirme, internetten video sildirme ve kötü içeriklerin yayından kaldırılmalarını sağlamaları.
Kaynak Linki : http://www.mihcihukuk.com/online-itibar-yonetimi.html/

Anti SEO’dan korunmak ve SEO danışmanlığı almak için benimle iletişim bölümünden veya info@ongunakay.com adlı mail adresimden irtibata geçebilirsiniz.