Bugün size sektörde edindiğim deneyimlerimden bahsedeceğim.. Dünyanın her yerine satış yaparken, Türkiye’de gördüğüm ve kesinlikle benim beceremediğim bir sistem olan çat kapı – saha satış tekniklerini uygulamadım. Bunlar benim gözümde geleneksel kapı kapı gezen pazarlamacı modelinde gördüğüm itici hatta hatta rahatsız edici bir model olarak aklımda kaldı nedense. Burada global sistemleri çok iyi inceledim satış nasıl yapılır, global satış nasıl yapılır üzerine çok kafa yordum.

Digital Marketing

Digital marketing, online marketing sistemlerine kafa yordum. ,Özellikle global satış yapmazsak kesinlikle aç kalacağımı anladım. Çünkü ülke şartları, coğrafi şartlar, orta doğu gerçeğini göze almam gerekiyordu. Öyle bir satış ağı, network ağı kurmalıydım ki gece uyurken, kriz ve kötü ekonomik şartlarda bile para kazanmaya devam etmeliydim. Bunları araştırdığımda global satışın en mantıklı yol olduğunu gördüm. Dijital marketing gücünü kullanarak tüm dünyayı hedefleyen satışlar yaptım. İşler o kadar enteresan boyuta vardı ki herkes bana , oturduğum yerden dünyanın öteki ucundaki ülkede yaşayan, ingilizce konuşan insanlara nasıl satış yaptığımı sormaya başladı. Karayip Adalarına Google AdWords sattığımı duyan Google ekibi bile şaşkınlığını gizleyememişti.. İngilizce konuşan dünyanın her hangi bir ülkesinde yaşayan ve interneti olan tüm kullanıcılara satış yapmak artık çok kolay olmuştu.. Aileden, akrabadan, eşden dosttan, dernek, kuruluş – kosgeb vs bir kuruş hiç bir yerden sermaye desteği de almadım, zaten kimse bir para istesem vermezdi. Tek çare çoğunluğun fakir olduğu bu coğrafyada, çoğunluğu zengin olan insanların yaşadığı ülkelerdeki insanlara satış yapmaktı. Bu sistemleri araştırdım. Geleneksel eticaret sistemlerinin tümünü inceledim. Eticaret sistemleri depo kargo vs binbir türlü zorlukla uğraşıyordu ayrıca müşterilerin değişim talepleri de asla bitmiyordu. Öyle bir ürün olacak ki etliye sütlüye karışmayacaksınız. İşte size affilliate marketing sisteminden bahsetmek istiyorum. Affiliate marketing size ait olmayan bir ürünü sıfır sermaye ile sıfır yatırım ile cebinizde 5 kuruş olmasa bile girişimci ruhunuzu ortaya koyabileceğiniz bir alan. Ben de öyle yola çıktım cebimde 5 kuruş yokken yola çıktım. Affiliate marketing online marketing – digital marketing ve eticaret gücü birleşince zengin olmak hayal değil. Arkadaş listemde gerçekten internet milyonerleri olan kişiler var. Bir bildiğimiz var da konuşuyoruz, gerçekten ilginizi çektiyse takipte kalın. Bildiklerimi paylaşmaya devam edeceğim. Herkese bol kazançlar.

Google AdWords

Karayip Adaları, Mozambik, Kanada, İrlanda, Birleşik Krallık, Jamaica, ABD, Almanya …. ve daha bir çok büyük ülke… Google AdWords satmadığım ülke kalmadı. Bütün dünyada güzel işler yaptık. ve sonunda 3 ayda 10.000$ lık satış yaparak Google Partner Rozetini aldık. Bu rozeti alırken başta da söylediğim gibi Türkiye sektörüne piyasasına hiç girmedik istemedik. Vizyonumuz kesinlikle buradaki vizyon ile uyuşmamaktaydı. Dünya artık çok ileride. 21. yy hızlı düşünüp hızlı sonuç alma çağı. Bilgi çağındayız.. Bu bilgi çağında en iyi iletişim aracı Ticket support ya da email support olacaktır. Ancak ortadoğuda ve Türkiye’de malesef bu sistem yemedi. Müşteri telefon ile seninle konuşmak hatta seninle toplantı yaparak ziyaret etmek ofisine gelmek ciddi şekilde çay içmek laflamak falan istiyor.. Bunlar kültürel bir takım farklılıklar. Bu gibi şeyler gerçekten çok zaman alıcı ancak insanları kaynaştıran şeyler. Neticede bir ortadoğu-Türk-şark müşterisi para verirken karşındaki insanın memleketini, dinini, ırkını, desteklediği siyasi partiyi, tuttuğu takıma kadar sorular sorabiliyor. İşte bu noktada ABD’liler çözüm geliştirmiş. Saatlik taksimetre çalıştırıyorlar. Bir müşteriye zaman harcamaya başladığınız anda taksimetre çalışmaya başlıyor. Özellikle Phone Support zaten hiç yok ama olursa en pahalı hizmet. Ben de bu sistem ile çalışıyorum. Ticket support – email support – live chat. Phone support desteğimiz yok çünkü burada ABD’lilerde gördüğüm sistem saatlik çalışma sistemine göre hesaplarsan Phone support ciddi derecede zarar oluyor.  Tüm bu dengeler göz önünde bulundurulduğunda kazanan tarafta olmak için daima az emek çok kazanç stratejisini izliyoruz.

Ongun Akay
Digital Marketing Consultant
www.ongunakay.com